Aktuality z ISDE 2011 Kotka - Hamina FINSKO

.
.
Zdravím všechny fanoušky endura a mých stránek zvlášť z dalekého Finska. Tak už jsme dorazili, zorientovali se v terénu i městě, ubytovali, vlastně rozbili ležení, oživil jsem internet i spojení a poprvé se hlásím. Ale o všem postupně níže.
Ještě předem, než začnu psát. Tyto psané aktuality budu zřejmě stíhat jen teď, před vlastním startem Šestidenní. Mám obavy, že po rušných jednotlivých závodních dnech budu mít čas jen na fotky a to jen v omezené míře.

.
 
- sobota 13. 8. 2011 ZÁVĚREČNÝ MOTOKROS. Píšu o sobotě a závěrečném motokrosu s takřka týdenním zpožděním. Cesta domů byla únavná ještě více, než cesta do Finska a tak mi chvíli trvalo, než jsem zase dostal chuť na psaní. Přednost jsem dal fotkám ze soboty, které jsem chtěl dodělat co nejdříve. Odjížděli jsme hned po motokrosu. Spěchali jsme, abychom stihli loď, která nám jela v devět. Okolo půlnoci jsme se vyloďovali ze skoro prázdé lodi v Talinu a hned jsme pokračovali dál, k domovu. Pobaltské republiky jsme přejeli za noc v celkém dobrém tempu a přestože nás zastihly asi tři bouřky a hustý déšť, zvlášť nepříjemný v hlubokých vyjetých kolejích, které jsou na místních dvouproudých silnicích běžné. Provoz, zvlášť kamionový byl tak mírný, že se dařilo udržovat skoro devadesáti kilomertovou průměrnou rychlost. Zato Polsko se představilo v plné svojí kráse. Rozbité silnice a hustý provoz, chvílemi hraničící s dopravním kolapsem. Časté semafóry jak na křižovatkách, tak i na opravovaných úsecích cest, těžce zkoušely naše nervy. Průjezd Varšavou byl skoro horor, přesto že jsme tam byli před polednem. Divil jsem se Polákům, kteří v tak krásnou neděli byli nutkáni někam ujíždět ve svých vozech. Jak rádi a s dojetím jsme v kopečcích před Českým Těšínem v dáli zahlédli naši rodnou Lysou Horu. V šest večer jsme byli doma.
To jsem ale předběhl. Při příjezdu v sobotu ráno do areálu, kde se konal závěrečný motokros, jsme nestačili žasnout. Trať, která se podařila finským pořadatelům připravit, byla zkrátka nádherná a nemohli jsme ji poznat. Když jsme se ještě v neděli před Šestidenní na motorkách seznamovali s tratěmi, zajeli jsme se podívat i na závěrečný motokros. Pár kopců hlíny, čí písku a mezi tím rozjeté koleje. Proto naše překvapení a hluboký obdiv v sobotu ráno. Samozřejmě, že se pár nedostatků našlo. Například cesta pro závodníky a členy doprovodů z depa na trať byla přes hrazení automobilové dráhy narychlo udělána z naskládaných panelů, jinak by se do areálu dostalo jen pár hbitých kaskadérů. Mně například vadily jámy, příkopy a další nástrahy, které jsem musel při pobíhání mezi jednotlivými skoky, či zatáčkami při fotografování hbitě překonávat, ale jinak trať doslova nádherná, po ránu ještě skrápěna rozmístěnými zahradními postřikovači. A to tak dobře, že se po celou sobotu zalitou sluncem, prášilo jen minimálně. Zbytečné je však popisovat více, vše najdete na fotkách.

.
 
- pátek 12. 8. 2011 19: 50 KONEČNĚ BEZ DEŠŤĚ, ikdyž závodníci jezdili v pláštěnkách, takže přece jen někde na trati pršelo. Naštěstí pro mně a pro mou techniku, jsem dneska zažil slunečný den. Pro dnešní den jsem zvolil test "Saplalinja" vzdálený bezmála šedesát kilometrů od Kotky a skoro u Ruských hranic. A proto, že to bylo tak daleko, nestíhal bych přejet na jiný test a taky proto, že všechny ostatní testy dnešního dne jsem poctil svou návtěvou už včera, zůstal jsem obě kola na jednom místě. Navíc test na sjezdovce, který se měl jet ráno a večer, byl po včerejších deštích pro nesjízdonost vypuštěn. A tak se vlastně dnes měřil jen test "Onkamaa" , pískovna kde jsem byl včera a právě test "Salpalinja" ze kterého jsou fotky dnes. Konečně už máme vše za sebou. Zítra nás čeká závěrečný motokros. Budu tam, ale fotky přidám až po návratu domů. Na devátou večer už máme objednanou loď a tak budeme rádi, když všechno stihneme. Abych byl upřímný, už se těším domů.

.
- čtvrtek 11. 8. 2011 psáno 12. 8. 5: 30 BAHENNÍ LÁZNĚ I SLUNEČNÝ DEN. Opět jsme dvakrát zmokli, závodníci samozřejmětaky. Abychom stíhali co nejvíc, rozhodli jsme se pro test „Uuperi“, což je sjezdovka a zároveň největší kopec v širém okolí. Vyjeli jsme na něj hned ráno po snídaní, což je asi v sedm čtyřicet pět. Samozřejmě hustě lilo a vypadalo to na celý den a tak kluci nechali motorky doma (pod stanem). Jeli semnou autem. Test byl slitý důkladně, ale na písku v horní pasáži testu to tak nevadilo, když hluboké koleje byly zality vodou až po okraj. Horší to bylo v dolních částech testu, kde ve více hlíny. Tam to velice klouzalo a průjezdnost byla na hraně. Přesto trofíci a nebo alespoň většina, letěli jako blesk. Jako další jsme zvolili test „Onkamaa“, což pískovna vzdálená asi třicet kilometrů od Haminy. Zde již bylo sucho a slunečno. Další testy už bychom nestíhali a tak jsme zůstali i na trofíky v druhém kole a po rychlém přejezdu jsme stihli celé kolo ještě i na ranní sjezdovce. Přestože bylo těsně po silné bouřce, trofíků počasí ještě přálo. Přesto, že test odjeli na silně promáčeném povrchu, svítilo jim
sluníčko. Zato na klubáky se spustilo boží dopuštění. Lilo tak silně, že po trati z kopců stékaly potoky vody a vyrývaly nové kaňony do již tak rozbrázděného povrchu. Nevím kolik jezdců v nepřízni počasí nedojelo, ale většina bojovala opravdu statečně. Zpracování fotek se mi protáhlo do pozdních nočních hodin a tak tu teď po ránu sedím venku před budovou ředitelství a píšu tyto řádky. Otevírá se až v šest. To jsem si jen myslel. Čekal jsem před zavřenými vraty do půl sedmé, nakonec jsem nastartoval motorku a jel zpět do kempu. Fotky posílám až v osm, po snídani a nachystaný na trať. Samozřejmě se vše díky tomu opozdilo a jestli nestihnu vše, co jsem měl v plánu je to vina čistě jen liknavých pořadatelů. Kluci jeli dnes na motorkách a já pálím na nejvzdálenější test. Uvidíme večer, jak budu vše stíhat.

.
- středa 10. 8. 2011 19: 00  OPĚT DÉŠŤ. Dnes mám hotovo dříve. Jelo se pouze jed no, zato však delší kolo. Ráno jsme se celkem vydrbali, když jsme hned po ránu vyrazili na test Kimi, který se dnes měl jet naposled. Ne že by byl tak zajímavý, ale jinak bychom kvůli jednomu kolu nestíhali test "Onkamaa" vzdálený a ve veliké pískovně. Jaké bylo naše zklamání, když jsme zjistili, test se neměří. Překvapení byli i závodníci, kteří se to dovídali až na startu testu. Zřejmě test zrušili kvůli úrazu ze včerejška a tomu, že test byl opravdu velice rozbitý. Písek, štěrk a v tom veliké kameny. O to dříve jsme proto vyrazili na test Onkamaa, který se jel dnes poprvé. Zajímavá pískovna do které ještě zajedu. Skýtá spoustu míst na zajímavé fotky. Tak tak jsme stíhali ještě jeden nový test, který se jel na sjezdovce, vlastně jediném kopci v širokém okolí. Samozřejmě, jak je to tady už zřejmě národním zvykem, jsme třikrát pořádně zmokli.

.
 
- úterý 9. 8. 2011 22: 00 místního času. DÉŠŤ A NEVLÍDNO Press centrum už mi zavřeli a tak tu sedím na chodbě a posílám fotky. Ještě že wifina funguje i na chodbě. Dnešek byl plný útrap. Jak pro závodníky, pro ty především, tak i pro nás, kteří se kolem toho motáme. Včerejší večer sliboval jasnou oblohou a hezké ráno. Marně jsme se těšili.  Ráno zataženo a okolo deváté hustý déšť. Ten sice asi po hodině ustal, přesto bylo všechno promočené, terén i závodníci. Déšť nás potrápil během dne ještě několikrát. Ještě že je alespoň trochu teplo. Trať kterou prognozy označovaly za lehkou, řádně ztěžkla průjezdy jezdců a Petr s Davidem, kteří se jelli podívat do těžších úseků se pořádně namakali tlačením a taháním. Jasně že je to zakázané, ale nepomoz, když závodník už mele z posledního. Já byl hned ráno na testu Kimi na úseku s kameny. Pak jsem jel pohledat nějaký těžší úsek, ale nepodařilo se a tak něco z trati. Ve druhém kole jsem si zopakoval test Ravijoki ze včerejška, ale na jiném místě, taky zajímavém. Co bude zítra ještě nevím. Jdu spát, ale předtím ještě asi dvacet minut na motorce do kempu.

.
 
- pondělí 8. 8. 21: 30 START A PRVNÍ TESTY Jestli jsme byli doposud překvapeni hezkým počasím, konečně Finsko a jeho počasí ukazalo svou pravou tvář. V noci z neděle na pondělí silný déšť a vítr, ráno naštěstí jen slabé přepršky a zamračeno. Naštěstí déšť dlouho nevydržel a počasí se umoudřilo. Samozřejmě při zahájení Šestidenní je povinností být na startu. To jsou ještě všichni čistí a noví. To už se v dalších dnech nemusí opakovat. Hned po posledních jezdcích klubových týmů jsem vyrazil na motokrosový test "Lelu". Písek a písek. Uprostřed drobná bažina, jinak sam písek. Překvapilo mně, že pořadatelé z míst okolo trati vyháněli i označené fotografy a přitom, když nějaký jezdec upadl, ani se nenamáhali zamávat žlutým praporkem. Vlastně je ani neměli. Patrně to byli lidi, kteří vypomáhají u Rallye, která se tu před čtnácti dny jela a mají jiný rozměr rychlosti a nebezpečnosti. Motorky zřejmě vůbec neznají. Vyhlédl jsem si jednu zajímavou zatáčku a zůsal jsem tam. Na druhe kolo jsem se přesunul na test "Ravioki". Ten byl eduráckého charakteru, jel se v řídkém lese, opět na jemném pístku, proloženém obnaženými kořeny. Více už jen obrazem. FOTKY OPŤ VE FOTKÁCH.

.
.
- neděle 7. 8. 11: 30  SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ  Včera večer proběhlo slavnostní zahájení letošní Šestidenní. Konalo se v Hamině vzdálené zhruba dvacet kilometrů od centra Šestidenní a přitom zároveň v centru, protože všechny tratě vybíhají z Kotky právě přes Haminu do vzdálenějších částí tratí a z Haminy se pak zase každý večer do Kotky vracejí. Slavnostní zahájení proběhlo velkolepě, ikdyž jinak než jsme zvyklí. Originalitě se meze nekladou a tak i toto letošní bylo krásné a jímavé. Začalo v osm večer a ne v šest, jak jsem psal někde minule. Škoda však popisovat to, co lze lépe vidět na fotkách. FOTKY ZDE:

.
 
- sobota 6. 8.  13: 30  ZPRÁVY O TRATÍCH  Najížděči, kteří testují tratě hlásí, že tratě se zdají velice lehké. Možná 80% šotolinových silnic, které se dají projet skoro i autem, něco silnic s asfaltovým povrchem a zbytek terén o kterém se dá hovořit jako o terénu v pravém slova smyslu. Na druhé straně testy jsou obtížné s všehochutí jakéhokoliv povrchu na který se dá pomyslet. Zajímavý se jeví asi padesáti metrový úsek v testu "KYMI", který se jede první tři dny. Jsou zde obrovské kameny, mezi nimi mezery, hrany, ostré špice. Tento úsek bude velice náročný. Obtížnost tratí může spočívat v časech, které můžou být utáhnuté. Uvidíme v prvním závodním dnu. Dnes je slavnostní zahájení. Začíná v šest večer a budu o něm informovat. Více fotkami, než textem.

.
PŘEJÍMKY. Přidáno 5. 8. 2011 v 15: 55 Včera jsem měl potíže s internetem a nahráváním fotek a tak dosavadní fotky a texty jsem psal až dneska dopoledne. Asi okolo jedné jsem vyběhl s foťákem ven pokusit se zachytit život v depu. Měl jsem štěstí, natrefil jsem na závodníky z týmu "Slovakia turboteam Zaťko", kteří se zrovna připravovali na přejímku. Udělali jsme pár fotek. FOTKY ZDE.
S nimi jsem se potom šel podívat do muzea lodí i jiných zajímavostí z regionu. Byl tam zákaz fotografování, přesto jsem pár fotek ulovil. FOTKY ZDE.

.
POČASÍ. Jsem překvapen a ostatní taky, jak je tady teplo a slunečno. Napodiv se zdá, že takové počasí není jen v několika málo dnech, ale vypadá to že takový ráz počasí je zde trvalý. Svědčí o tom sucho v lesích, které takto nevyschnou během jednoho týdne. Na vývoj počasí jsem opravdu zvědavý, snad vydrží. Dopisuji asi po třech hodinách. Tak nevím. Dneska fouká silný vítr a všichni hovoří o tom, že zítra má pršet. Dokonce jsem slyšel, že domorodci říkali, že tak dlouho bez deště nepamatují.

.
TESTY. Tábor a vše spojené s kempováním i dobrou snídaní jsme měli hotovo okolo poledne. Vyrazili jsme tedy na obhlídku terénu ve kterém se Sestidenní jede, ale hlavně najít umístění testů a na vlastní oči si prohlédnout to, co jsem doposud znal jen ze studování map a obrázků na Googlu. POKRAČOVÁNÍ:

.
DEPO, KEMP A UBYTOVÁNÍ Ihned ráno, což bylo po náročné noci asi okolo deváté jsem utíkal zjistit, kdeže se můžeme ubytovat a rozložit své ležení. POKRAČOVÁNÍ:

.
CESTA: Cesta probíhala celkem jednoduše a hladce a měl jsem z ní mnohem větší obavy, než se nakonec ukázalo. Odjezd jsme měli domluvený na úterý večer a na cestu do Talinu jsme měli plánovány dva dny. Měl jsem obavy z ucpaných silnic přes Polsko a proto jsem raději den na cestu přidal. POKRAČOVÁNÍ:

.
 
.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.